Kategorie konkursowe
REALIZACJA ROKU
Realizacja charakteryzująca się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką jakością wykonania oraz znacząco wyróżniająca się na tle konkurencji.
Nagroda przyznawana w dwóch dziedzinach:
- Budownictwo Kubaturowe
- Infrastruktura Drogowa
DORADCA TECHNICZNY ROKU
Podmiot wspomagający zarządzanie projektem począwszy od wymogów formalnych przez wsparcie w realizacji inwestycji, wyróżniający się wysoką jakością oferowanych usług.
LIDER USŁUG GEOTECHNICZNYCH
Podmiot, który dzięki zgromadzonej wiedzy, doświadczeniu i innowacyjnemu podejściu znacząco przyczynia się do rozwoju branży budowlanej i infrastrukturalnej. Nagroda przyznawana jest wyspecjalizowanym zespołom, które wykazują się szczególną starannością w realizacjach geotechnicznych, dostarczając skuteczne rozwiązania, pozytywnie wpływające na bezpieczeństwo, trwałość oraz zrównoważony charakter inwestycji.
LIDER TECHNOLOGII – MATERIAŁY BUDOWLANE
Podmiot dostarczający na rynek budowlany wyróżniające się produkty i rozwiązania materiałowe, łączące wykorzystanie najnowocześniejszych, innowacyjnych technologii z wysoką jakością, trwałością oraz komfortem użytkowania.
DORADCA ROKU
Podmiot wyróżniający się najwyższymi standardami usług doradczych lub prawnych, wyspecjalizowany we współpracy z sektorem infrastruktury i budownictwa.
LIDER USŁUG FINANSOWYCH DLA BUDOWNICTWA
Podmiot wyróżniający się wzorową współpracą w dziedzinie finansowania lub ubezpieczenia inwestycji w obszarze infrastruktury i budownictwa
SPÓŁKA KOLEJOWA ROKU
Podmiot wyróżniający się dużą aktywnością w sektorze kolejowym w obszarze wzrostu przychodów, podnoszenia jakości świadczonych usług, a także rozbudowy sieci połączeń kolejowych.
SPÓŁKA BUDOWLANA ROKU
Podmiot wyróżniający się dużą aktywnością w obszarze wzrostu przychodów, realizacji kluczowych inwestycji, ekspansji na nowe rynki, a także wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
- Budownictwo Kubaturowe
- Budownictwo Infrastrukturalne
CEO ROKU
Nagroda za biegłość w praktykach biznesowych, ponadprzeciętną jakość zarządzania firmą oraz podejmowanie decyzji przyczyniających się do wzrostu przychodów, a także wartości zarządzanej spółki z sektora budowlanego.
OSOBOWOŚĆ BRANŻY
Nagroda przyznawana liderom organizacji eksperckich, stowarzyszeń pracowników i pracodawców lub podmiotów doradczych za konsekwentną i efektywną pracę na rzecz budowy potencjału zarówno własnej organizacji, jak i całego sektora budowlanego, stanowiącą inspirację dla innych podmiotów w branży.
Finaliści poprzedniej edycji
Realizacja Roku – Budownictwo Kubaturowe
Laureatem została firma:
Wyróżnienie:
Realizacja Roku – Infrastruktura Drogowa
Laureatem została firma:
Doradca Techniczny Roku
Laureatem została firma:
Lider Usług Geotechnicznych
Laureatem została firma:
Lider Zielonego Budownictwa
Laureatem została firma:
Wyróżnienie:
Lider Technologii – Materiały Budowlane
Laureatem została firma:
Doradca Roku
Laureatem została firma:
Lider Usług Finansowych dla Budownictwa
Laureatem została firma:
Spółka Kolejowa Roku
Laureatem została firma:
Spółka Budowlana Roku – Budownictwo Kubaturowe
Laureatem została firma:
Wyróżnienie:
Spółka Budowlana Roku – Budownictwo Infrastrukturalne
Laureatem została firma:
Wyróżnienie:
CEO Roku
Dariusz Blocher – czołowy menedżer branży budowlanej. Absolwent Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. W latach 1992- 1994 pracował w Fabryce Kotłów Przemysłowych Ahlstrom – Fakop, a następnie w firmie dystrybucyjnej „Proman” s.c. w Katowicach. Od maja 1994 r. do lutego 2002 r. był związany z Pepsi Co. Polska. Od lutego 2002 r. był członkiem Zarządu, Dyrektorem ds. zarządzania kadrami Budimex S.A. Od listopada 2007 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu, Dyrektora Naczelnego Budimex Dromex S.A. i członka Zarządu Budimex S.A. Od września 2009 r. do kwietnia 2021 r. był Prezesem Zarządu, Dyrektorem generalnym Budimex S.A. Od kwietnia 2019 r. do kwietnia 2021 r. pełnił funkcję Dyrektora Wykonawczego na Europę Ferrovial Construction, od maja 2021 r. do kwietnia 2023 r. – członka Rady Nadzorczej Budimex S.A. oraz członka Zarządu Ferrovial Construction International SE w Amsterdamie. W maju 2023 roku decyzją Rady Nadzorczej Unibep SA został mianowany na stanowisko prezesa zarządu spółki, kierował Unibep SA do 31 grudnia 2024 r. Od 1 stycznia 2025 r. członek Rady Nadzorczej Unibep SA.
Osobowość Branży
Jan Styliński – prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, wiceprezes Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Z powołania Ministra Rozwoju – członek Radzie Zamówień Publicznych oraz z powołania Ministra Infrastruktury – Rady Ekspertów ds. Drogowych. Jan Styliński jest adwokatem, prowadzi praktykę prawa inwestycji, koncesji i PPP. Jest autorem licznych publikacji poświęconych tematyce inwestycyjnej, a także prelegentem i panelistą na wielu konferencjach i szkoleniach.
Kapituła konkursowa
PRZEWODNICZĄCY
Laureat licznych nagród naukowych, w tym najbardziej prestiżowej krajowej nagrody naukowej przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, odznaczony wysokimi odznaczeniami państwowymi przyznawanymi za osiągnięcia badawcze, m.in: belgijskim, francuskim i japońskim. Doktor honoris causa licznych uczelni w kraju i za granicą oraz członek wielu zagranicznych akademii nauk. W l. 2001-2005 Minister Nauki i Informatyzacji, w l. 2006- 2010 Społeczny Doradca Prezydenta RP ds. edukacji i badań.
Prekursorka budowania relacji biznesowych na najwyższym szczeblu. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, niemieckojęzycznego programu MBA na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie menedżerskie. Pracowała dla dużych sieci handlowych HIT i Otto. Zarządzała kilkusetosobowymi sieciami sprzedaży w instytucjach finansowych: austriackiej firmie brokerskiej Allfinanz i Skarbiec Asset Management Holding (grupa BRE Bank). Od kilkunastu lat związana również z branżą executive search jako Managing Partner w Cigno Consulting, która prowadzi działalność z zakresu selekcji i rekrutacji oraz doradztwa personalnego. Pomysłodawczyni oraz Prezes Zarządu Executive Club, najbardziej elitarnej organizacji zrzeszającej top management. Współpracowała z otoczeniem wszystkich prezydentów III RP, a także z najbardziej wpływowymi politykami krajów Unii Europejskiej i intelektualistami z takich ośrodków naukowych jak: Oxford, LSE, London Business School, IESE. Odpowiada za strategię klubu, który integruje elity biznesowe oraz jest platformą wymiany poglądów i inspiracji dla najwyższej kadry menedżerskiej. Konsekwentnie promuje różnorodność, inkluzywność i równe traktowanie w biznesie. Wspiera również inicjatywy charytatywne poprzez łączenie biznesu z wyselekcjonowanymi fundacjami prowadzonymi przez charyzmatycznych liderów. Uhonorowana m.in. medalem „Honoris Gratia”.
Doktor nauk technicznych. Członek Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk. Rozprawę doktorską bronił na Politechnice Poznańskiej w dyscyplinie naukowej – transport. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł mgr inż. budownictwa lądowego . Ukończył studia podyplomowe „MBA dla inżynierów” na Akademii im. L. Koźmińskiego. Pracę zawodową rozpoczął w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy, a następnie zdobywał wiedzę i doświadczenie pracując w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, Zarządzie Dróg Miejskich oraz w Budimex S.A. W latach 1994 – 1999 był wiceprezydentem Miasta Stołecznego Warszawy. W Metrze Warszawskim pracuje od 2002 r., początkowo jako Zastępca Dyrektora, a następnie jako członek Zarządu Metra Warszawskiego Sp. z o. o. W zarządzie Spółki zajmował się problematyką rozbudowy metra oraz zagadnieniami jego eksploatacji. Od stycznia 2006 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Spółki. Jest adiunktem na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej . Prowadzi działalność dydaktyczno-badawczą w Zakładzie Geotechniki, Mostów i Budowli Podziemnych . Uczestniczył w wielu specjalistycznych szkoleniach zawodowych, z zakresu budownictwa i ochrony środowiska w aspekcie przepisów Unii Europejskiej, prawa zamówień publicznych oraz prowadzenia procesów inwestycyjnych. Przez trzy kadencje, w latach 2013–2019, jako przedstawiciel Polski, zasiadał w Radzie ds. Polityki w Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP) pełniąc funkcję Członka „Policy Board”.
Od 1997 roku związany z Grupą VINCI, kluczowym graczem z branży koncesji i budownictwa na świecie. Od roku 2000 wspierał rozwój działalności EUROVIA w Polsce. W latach 2014-2017 odpowiadał za działalność oddziałów EUROVIA w Rumunii, Chorwacji oraz w krajach bałtyckich. Obecnie zarządza holdingiem VINCI Construction Polska, w skład którego wchodzą WARBUD i spółki EUROVIA w Polsce.
Jan Styliński – prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, wiceprezes Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Z powołania Ministra Rozwoju – członek Radzie Zamówień Publicznych oraz z powołania Ministra Infrastruktury – Rady Ekspertów ds. Drogowych. Jan Styliński jest adwokatem, prowadzi praktykę prawa inwestycji, koncesji i PPP. Jest autorem licznych publikacji poświęconych tematyce inwestycyjnej, a także prelegentem i panelistą na wielu konferencjach i szkoleniach.
Adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Autor i współautor publikacji naukowych oraz materiałów szkoleniowych, powstałych w ramach międzynarodowego projektu unijnego SKILLS (Steel Construction Industry Lifelong Learning Support). Współautor projektów, ekspertyz i opinii technicznych w ramach Zespołu ANDBAR Andrzej Barcewicz (m. in. Polski Pawilon na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie, Szczyt NATO w Warszawie w 2016 r., Szczyt Klimatyczny ONZ – COP24 w Katowicach w 2018 r.). Członek Sekcji Konstrukcji Metalowych KILiW PAN; sekretarz Komisji Nauki Warszawskiego Oddziału PZITB; członek TC11 “Composite Structures” w European Convention of Constructional Steelwork (ECCS); zastępca przewodniczącego KT 128 ds. Projektowania i Wykonawstwa Konstrukcji Metalowych i Konstrukcji Zespolonych w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN) oraz delegat PKN w CEN-TC 250/SC 4 Eurocode 4: Design of composite steel and concrete structures. W Polskiej Izbie Konstrukcji Stalowych (PIKS) pełni funkcje członka Rady Izby oraz członka Kapituły Certyfikatu Producenta i Współproducenta Konstrukcji Stalowych.
Inżynier i manager z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży budowlanej. Ukończył Budownictwo Lądowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a także studia MBA. Od prawie 20 lat zarządza z sukcesami przedsiębiorstwem PEKUM w Olsztynie, wcześniej doświadczenie zawodowe zdobywając między innymi w Mostostalu Warszawa, gdzie przeszedł niemal całą ścieżkę korporacyjnej kariery. Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Warmińsko – Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Jego pasją są długie, górskie wędrówki, wyprawy motocyklowe i muzyka – gra na cymbałach. Jest szczęśliwym mężem i ojcem trzech córek.
Ekonomistka, absolwentka Szkoły Głównej Planowania i Statystyki – obecnie Szkoła Główna Handlowa. Od 30 lat związana z branżą drogową. Pracowała zarówno w administracji drogowej, jak i firmie wykonawczej, a od 23 lat związana z samorządem gospodarczym. Jako Prezes Zarządu reprezentuje interesy zrzeszonych firm drogowych i mostowych, a także firm współpracujących z drogownictwem wobec organów władzy publicznej, organów samorządu terytorialnego oraz innych instytucji i organizacji. Znawca problematyki drogowej. Ekspert współpracujący z Komisjami Sejmu i Senatu. Współprzewodnicząca Rady Ekspertów do spraw działań mających na celu optymalizację procesu realizacji inwestycji drogowych powołanej przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.
CEO, Layher Polska
Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW. Kierownik i wykonawca w kilkunastu projektach badawczych krajowych i międzynarodowych oraz kilkuset projektów i opracowań projektowych i ekspertyz z zakresu geotechniki. Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej przy MOIIB. Rzeczoznawca budowlany PIIB i NOT. Autor i współautor ponad 200 publikacji, w tym ponad 30 prac w bazie Web of Science.
Urodził się w 1949 r. w Człuchowie (woj. pomorskie). Absolwent Politechniki Warszawskiej – studia w latach 1967-1972 na Wydziale Inżynierii Lądowej – kierunek budowa dróg i lotnisk.Przez wiele lat pracował na różnych szczeblach administracji drogowej. W Rejonie Dróg Publicznych w Koszalinie pełnił wiele funkcji, poczynając od majstra przez kierownika grupy robót, kończąc na stanowisku zastępcy dyrektora firmy. W latach 1979-1991 był dyrektorem Rejonu Dróg Publicznych w Lęborku. Później zajął się działalnością biznesową: był współwłaścicielem firmy AMG w Lęborku, która zajmowała się produkcją konstrukcji stalowych, a następnie zastępcą dyrektora firmy Transprojekt Gdański. W 2002 roku został powołany na stanowisko zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, a od 2005 do stycznia 2008 r. pełnił funkcję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie jest dyrektorem zarządzającym (CEO) w firmie MSF Polska. Był inicjatorem powołania Polskiego Kongresu Drogowego, był trzykrotnie wybierany (ostatnio w 2015 r.) na Prezesa Zarządu.
Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w zakresie zarządzania sprzedażą oraz marketingu na rynku elektrotechnicznym. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1992 r. w firmie SAPA Aluminium. Z firmą Philips Lighting (obecnie Signify) związany od 1995 roku. Będąc odpowiedzialnym za sprzedaż i marketing na region Europy Środkowo-Wschodniej, aktywnie uczestniczył w procesie transformacji spółki z producenta produktów oświetleniowych do konsultanta i dostawcy zintegrowanych rozwiązań IoT. Kierował pracą międzynarodowych zespołów, wdrażając innowacyjne w branży rozwiązania i modele biznesowe. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Signify Poland oraz Dyrektora Handlowego w Polsce, krajach bałtyckich i w Ukrainie. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne, jest również absolwentem Executive Master of Business Administration.
Szczepan Kusibab jako wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Adamietz Sp. z o.o. od 2010 roku odpowiada za rozwój i pozyskiwanie inwestorów w dynamicznie rozwijającej się firmie budowlanej. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy to, w czasach transformacji, odkrywał międzynarodowe struktury organizacyjne i nowoczesne procedury w Skanska SA. W spółce Adamietz zetknął się z zarządzaniem w modelu firmy rodzinnej, gdzie jasna wizja i zaufanie stały się kluczowymi motorami napędowymi przedsiębiorstwa. Cechuje go odwaga, niezwykła otwartość, ale i umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji oraz kreatywne podejście do wyzwań. Dzięki jego oddanej pracy i współpracy z zespołami fachowców, spółka dynamicznie rozwija się na rynku budowlanym, realizując ambitne projekty oraz budując silne relacje z klientami.
Wiktor Piwkowski jest wybitną postacią budownictwa ze stażem blisko 50 lat pracy na stanowiskach od kierownika budowy do dyrektora przedsiębiorstwa. Po ukończeniu Politechniki Warszawskiej (1962) pracował na budowach Zagłębia Siarki w Tarnobrzegu i przy ratowaniu i rewaloryzacji Starego Miasta w Sandomierzu. Szczególnie ważny okres to praca w Ministerstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (1983-87), gdzie był dyrektorem departamentów inwestycji oraz nauki i techniki. Od 1990 roku związany z firmą PERI Polska, która dokonała rewolucyjnych przeobrażeń we wdrażaniu budownictwa monolitycznego w Polsce. Twórca tej firmy od podstaw, a następnie przez 20 lat dyrektor. Wiktor Piwkowski posiada wielki dorobek w działalności społecznej. W latach 2005-2012 Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, obecnie Sekretarz Generalny. W okresie dwóch kadencji przyczynił się do konsolidacji Stowarzyszenia i ugruntowania jego pozycji publicznej. W 2010 r. zainicjował „Porozumienie dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie”, którego efektem jest zmniejszenie o 50% ilości wypadków śmiertelnych. Obecnie jest kreatorem wdrożenia technologii BIM w budownictwie. Polski Związek Pracodawców Budownictwa, jako jednej z dwóch osób, nadał mu tytuł „Primus inter optimos” za szczególny wkład w rozwój budownictwa w okresie ostatnich 25 lat.
Profesor nauk technicznych. Dyrektor naczelny Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Autor wielu prac badawczych i raportów eksperckich a także ponad 130 publikacji naukowych z obszaru infrastruktury transportowej. Współautor 10 patentów dotyczących geotechnicznych konstrukcji inżynierskich. Przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych oraz Prezes Akademii Inżynierskiej w Polsce.
Maciej Runkiewicz urodził się w 1972 roku. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i posiada dyplom magistra inżyniera budownictwa lądowego. Ponadto posiada dyplom MBA zdobyty po ukończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w kierowaniu inwestycjami budowlanymi w zakresie ich przygotowania i nadzorowania (project management), projektowania i wykonawstwa. Jako członek zarządu Kajima Poland Sp. z o.o. odpowiada od za całość działań firmy na terenie Polski . Posiada uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi jak również do projektowania budynków w branży konstrukcyjnej. Jest członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Dyrektor Instytutu Inżynierii Budowlanej na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Wcześniej – kierownik Zakładu Konstrukcji Betonowych na tym Wydziale, a w latach 2002-2008 – prodziekan ds. studenckich Wydziału Inżynierii Lądowej PW. Obszar zawodowych zainteresowań związany jest z konstrukcjami betonowymi, zespolonymi stalowo-betonowymi oraz zastosowaniem zbrojenia FRP w konstrukcjach z betonu. Członek Sekcji Konstrukcji Betonowych oraz Sekcji Konstrukcji Metalowych Komitetu Inżynierii Lądowej PAN.